Search

תקופת בחינות מלחיצה אתכם? עידן הרפז, חוקר, יזם, ואדם מרתק מנצח את הסטרס עם חדשנות!


a stressed man
a stressed man

Idan Harpaz

נתחיל כדרכם של כל הראיונות בשאלה "ספר לי קצת על עצמך"

קוראים לי עידן הרפז ואני אימונולוג במקצועי. כשעזבתי את הצבא בשנת 2000 החלטתי ללכת ללמוד ביולוגיה, שהייתה תמיד אהבה גדולה שלי, גם בתיכון ואפילו כבר ביסודי. באוקטובר 2001 התחלתי תואר ראשון ובנובמבר 2011 סיימתי דוקטורט. אחר כך, היו לי שתי אפשרויות, לטוס לחו"ל לפוסט-דוקטורט או למצוא עבודה. האוניברסיטה והמעבדה בה הייתי רצו שאני אשאר והעסיקו אותי במשרה מלאה. עבדתי שם עוד 5 שנים וב-2015 החלטתי לעזוב את המרחב המוגן על מנת למסחר טכנולוגיה שפיתחתי במהלך עבודתי באוניברסיטה.


היום אתה פועל כדי להוציא לשוק את מה שעבדת עליו במעבדה באוניברסיטה, איך זה עובד מבחינת זכויות יוצרים?

הטכנולוגיה שייכת לאוניברסיטה, בימים אלו אנחנו עומדים לחתום על הסכם עם האוניברסיטה על מנת לקבל רישיון לפתוח ומסחור הטכנולוגיה. ההסכם מכיל תנאים הכוללים סכומי השקעה אותם אנו נצטרך לגייס כמו גם מנגנון כלכלי ביננו לבין האוניברסיטה.


עשית דוקטורט, נשארת אחרי זה בארץ והחלטת להיות יזם. אתה, בתור חוקר, מכיר ומבין סטטיסטיקה מעולה. הסטטיסטיקות של הצלחות בעולם הסטארטאפים לא מפחידות אותך?

האמת שאני יזם סידרתי. בשנת 2000 הקמתי את 'עידן הטניס בנגב' שקיים עד היום עם מספר סניפים באזור הדרום. בנוסף, פתחתי את פאבמד שזה הפאב המדעי הראשון בבאר שבע. בנוסף לחברה שבבעלות משותפת עם שותפי למיזם הנוכחי, יש לי גם השקעות נוספות בנדל"ן ובעולם הקריפטו. יחד עם זאת, הדבר המעניין ביותר הוא לקחת משהו כמו הטכנולוגיה שפתחתי ולמסחרה.  הכל התחיל בשיחה עם  השותף שלי למיזם, עו"ד אורן מרקוס, לפני כשנתיים, בערב שבו עזבתי את האוניברסיטה ואמר לי פשוט "בוא נעשה משהו! בוא נצא מהמעבדה". השיחה הזאת עשתה לי משהו, היא הביא אותי לנקודת מפנה והחלטתי פשוט ללכת על זה.


נשמע שכן היה קצת פחד...

כן, זה לא פשוט לעזוב מקום כמו האוניברסיטה. את הפאב הקמתי כי זאת הייתה איזושהי משאלת לב, אבל בסופו של דבר ההשקעות האחרות  שלי מאפשרות לי לא לעבוד ב"עבודה רגילה". ככה התחלנו לעבוד על סטרס פקטור והתקדמנו עד כאן.


ספר לי על המיזם שלכם, מה הרעיון מאחורי סטרס פקטור?

אנחנו מפתחים בדיקת דם שמודדת סטרס כרוני באנשים ואת ההשפעות המרחיקות לכת שיש לו על מערכת החיסון. היום החיים בעולם המערבי הם מאוד סטרסטוגניים. יש לנו הרבה מוקדי סטרס, למשל, בעולם העבודה התובעני, במערכות יחסים וכו'. יש המון מחקרים שמראים קשר בין סטרס למחלות זיהומיות, מחלות אוטואימוניות ומחלות פסיכיאטריות. לא במקרה קבע ארגון הבריאות העולמי שסטרס זו המגפה של המאה ה-21.

כיום, אנשים מודדים סוכר, שומנים בדם ולחץ דם כדי לדעת אם יש להם בעיה בריאותית. הם לא מודדים סטרס. אין בדיקה ביולוגית למדידת סטרס. סטרס זה משהו שמדווחים עליו למשפחה ולחברים. אם תלכי לרופא ותגידי לו שאת סובלת מסטרס, הוא לא יוכל למדוד את זה ולעזור לך בצורה מדוייקת. ברגע שתלכי לרופא והוא יוכל לעשות בדיקה אמיתית, לא משהו שמבוסס על דיווח עצמי, אז את תדעי אם בעקבות הסטרס את חשופה למחלות מסוימות וצריך לטפל בזה. בדיוק כמו שאת צריכה לדעת מה מדד הסוכר שלך כדי לדעת אם את צריכה אינסולין.

אם ניקח שני אחים, תאומים זהים, שעברו אירוע טראומתי ביחד. שניהם יכולים לדווח שהם חווים סטרס, אבל יש חשיבות להבדלים ברמות. בעזרת הבדיקה שלנו אנחנו נוכל להבין עד כמה הסטרס הזה משמעותי, איזה אימפקט יכול להיות לו.

אנחנו לא בודקים סטרס רגעי, שזה משהו שחברות אחרות עושות, אנחנו בודקים את ההשלכה שלו, את החותמת שהוא משאיר, על המערכת החיסונית. הקשר בין סטרס למחלות הרי עובר דרך המערכת החיסונית.

שימוש נוסף לבדיקה שלנו הוא למשל איבחון PTSD. בישראל, שיעור הסובלים מ-ptsd  גבוה מאוד, וב-50% מהפעמים האבחון שגוי כי הוא מתבסס על שאלונים. הבדיקה שלנו תאפשר להוריד את הטעות מ-50% ל-20%.  מדובר בחיסכון של מיליארדי דולרים בארה"ב. אנחנו רוצים לתת כלי לקלינאים להגיד האם אדם סובל או לא סובל מזה.


אתם משתתפים במחזור הנוכחי של המאיץ Inno-Negev, איך החוויה?

בהתחלה לא היינו לגמרי בטוחים שזה המקום הנכון בשבילנו. הסתכלנו במאגר של המנטורים ולא מצאנו מישהו שמגיע מהעולם שלנו. בכל זאת החלטנו שאנחנו רוצים להשתתף והאינטואיציה שלנו, לשמחתי, הייתה טובה. כמות החיבורים והקשרים שנוצרו לנו בזכות המנטורים היא ענקית. מאיץ כשמו כן הוא... האיץ אותנו קדימה ופתח לנו דלתות.


יש לך דוגמה אולי לאיך שהתקדמתם בזכות ההשתתפות שלכם בתוכנית?

ישראל קהט שהוא אחד היועצים במאיץ, עשה לנו ממש סדר בכל מה שקשור ב-Business development שלנו. זה המקום שבו הידע שלנו לוקה בחסר. ממש שמחתי כשהוא הסכים להיות מנטור תהליכי שלנו וללוות אותנו באופן אישי יותר. יוסי טורקספה, שנותן לנו מנסיונו ומחכמתו אפיקי חשיבה חדשים גם מהווה דמות חשובה. כמו כן, היו גם מנטורים שפתחו לנו ערוצים לאנשים רלוונטים שיכולים לקדם אותנו. אם לפני המאיץ זה היה חלק מהחיים שלי עכשיו הפרוייקט הזה משתלט עליהם לגמרי וזה כיף גדול.


הגעתם לגמר של Silicon Negev-זה מטורף!

האמת שאנחנו מאוד הופתענו שעלינו לגמר. התחרנו מולנו מיזמים שפועלים יותר זמן מאיתנו ואף כאלה שכבר גייסו כספים. אנחנו עוד בתחילת הדרך, בלי ותק בעולם הזה, אבל הצלחנו! עצם העלייה לגמר, החשיפה שקיבלנו בזכותה, זה פשוט נהדר.


עכשיו אני רוצה לשאול אותך כמה שאלות שיעזרו לקוראים שלנו להכיר אותך קצת יותר טוב:

מה הדבר האחרון שראית בטלויזיה

אושו.


וואט, מה זה?

סידרה דוקומנטרית על מנטור בהודו עם קהילה. מדבר על חופש, מיניות וכו'. יש שישה פרקים  בסדר והם מעולים, אני ממש ממליץ. אני מאמין שצריך לשלב את המדיצינה המערבית עם האסכולה המזרחית, והשילוב הזה יכול לתרום המון להפחתת לחץ.


האם אתה יודע למה כדור טניס הוא פלאפי כזה?

אני משחק טניס כבר 30 שנה, אז כן, אני יודע (לא ציפינו לזה, באמת שלא ידענו על הטניס לפני הראיון,  כשהשאלה הזאת נכתבה). השיער משפיע על היכולת לתת מכות מסוגים שונים, וזה גם קריטי לחיכוך עם האויר...


יצאת החוצה מהמשרד ומצאת כרטיס לוטו זוכה, מה אתה עושה עם הכסף?

אה זה קל, משקיע בסטרס פקטור.


ואם היה לך ממש ממש הרבה, מספיק גם לסטרס פקטור וגם לעוד משהו... מה היית עושה?

הייתי כנראה מטייל בעולם. כבר הייתי ב-28 מדינות ואני רוצה לראות לפחות עוד 28 (אוקיי, מקנאים).


מה ההמצאה שנתקלת בה שהכי קרובה לקסם בעינייך?

חיסון. זאת ההמצאה הכי גדולה של המין האנושי. זה בטח נחשב למשהו מאגי לגמרי כשאדוארד ג'נר גילה את החיסון הראשון. אם מסתכלים על משהו כמו המגיפה השחורה, אנחנו מבינים שבלי חיסונים כנראה שלא היינו פה.


אם היית חדש בקופסת הצבעים, איזה צבע היית?

כתום.


מה היית רוצה להיות כשתהיה גדול?

מה שאני עושה עכשיו. לדעתי הגעתי לנקודה בחיים שבה אני מגשים את התשובה לשאלה הזאת. אני רוצה לנהל חברת דיאגנוסטיקה שאני המצאתי את הטכנולוגיה שלה.

הפעילות של עידן ואורן מסטרספקטור לא מפסיקה להרשים, ולא רק אותנו!

רוצים לשמוע מה YNET חושבים עליהם? היכנסו לקישור הבא:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5253799,00.html

331 views0 comments